02.04.2021

Stanowisko KIPA do Krajowego Planu Odbudowy

KIPA przygotowała i złożyła do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej stanowisko do projektu Krajowego Planu Odbudowy, dokumentu wdrażającego unijny Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. W ramach narzędzia pomagającego wyjść państwom członkowskim z kryzysu po pandemii Polska ma otrzymać łącznie z Unii Europejskiej 58,1 mld EURO w postaci dotacji i kredytów.

LINK DO STANOWISKA KIPA

Z niepokojem przyjmujemy pominięcie w przygotowanym przez polski rząd dokumencie sektorów kultury i kreatywnych, pomimo rezolucji Parlamentu Europejskiego i uzgodnień w Brukseli dotyczących akceptacji przez Komisję Europejską 2% alokacji na wsparcie kultury oraz jej branż. Wartość środków przeznaczonych na ożywienie polskich sektorów kultury i kreatywnych winna być równa przynajmniej 1,16 mld euro czyli 5,3 mld złotych.

Jednocześnie proponujemy przyjęcie horyzontalnego programu wsparcia sektorów kultury i kreatywnych, w tym szeroko rozumianego sektora audiowizualnego, obejmującego 19 kierunków interwencji, w tym m.in rozwiązania pobudzające popyt na produkty i usługi kulturalne, wprowadzenie zachęt podatkowych do produkcji treści kulturalnych i inwestycji w infrastrukturę; rozwiązania wzmacniające promocję polskich treści, talentów, producentów na rynkach globalnych oraz nawiązywanie relacji biznesowych w układzie globalnym; przyciąganie zainteresowania do lokowania produkcji treści kulturowych w Polsce; inwestycji w technologie cyfrowe; inwestycji w szkolnictwo i likwidację nisz kompetencyjnych i zawodowych występujących na polskim rynku; wsparcie rozwoju polskich platform cyfrowych; inwestycje w zrównoważone metody produkcji treści kulturowych; rozwój turystyki filmowej.

Uważamy, że sektory kreatywne, jako łatwo adaptujące się do zmiennych warunków współczesnej gospodarki mogą stanowić szansę dla Polski, ułatwiając przedsiębiorcom i inwestorom dywersyfikację prowadzonej działalności, tworząc nowe możliwości inwestycyjne, absorbując potencjał tkwiący w nowych technologiach cyfrowych, tworząc szansę na rozwój zawodowy Polaków oraz wzmocnienie szkolnictwa zawodowego sprofilowanego na obecne trendy w gospodarce światowej. Jesteśmy świadomi, że niewykorzystanie tej szansy pozostawi Polskę na marginesie dynamicznie rozwijającego się na świecie przemysłu kreatywnego, a w szczególności audiowizualnego.

Koronnym przykładem na to że w ramach Krajowego Planu Odbudowy można zaprojektować odpowiednie rozwiązania jest projekt rządu Hiszpanii wsparcia rozwoju przemysłu produkcji audiowizualnej, rozumianego szeroko i obejmującego produkcję filmów, seriali, audycji telewizyjnych, nowych mediów (VR, AR) oraz gier wideo, pn. „España, Hub Audiovisual de Europa” („Hiszpania jako audiowizualne centrum Europy”), w ramach którego zostanie alokowanych 1,6 mld euro z hiszpańskiego planu odbudowy.

KIPA