Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
ul. Chełmska 21, 00-724 Warszawa
tel. (22) 841 26 35
fax: (22) 841 58 91
e-mail: wfdif@wfdif.com.pl
http://www.wfdif.com.pl

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych istnieje od 1949 roku. W pierwszych latach swego istnienia WFDiF zajmowała się wyłącznie produkcją filmów dokumentalnych oraz Polskiej Kroniki Filmowej, a od 1961 r. rozpoczęła się realizacja filmów fabularnych. Dziś Wytwórnia uczestniczy w koprodukcji wielu polskich filmów fabularnych, jest również producentem własnych projektów filmowych zarówno dokumentalnych jak i fabularnych. 1 stycznia 2010 roku, na mocy Zarządzenia nr 24 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 listopada 2009 r. nastąpiło połączenie Wytwórni Filmowej „Czołówka” i Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

W WFDiF powstały m.in. filmy takich reżyserów jak: Andrzej Munk, Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, Władysław Ślesicki, Kazimierz Karabasz, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak, Jan Łomnicki. Swoje dokumenty realizowali np. Krzysztof Kieślowski, Jerzy Bossak, Tadeusz Makarczyński, Maria Kwiatkowska, Ludwik Perski, Andrzej Brzozowski, Danuta Halladin.

Najważniejsze produkcje to filmy Andrzeja Wajdy: “Wesele”, “Krajobraz po bitwie”, “Brzezina”, “Dyrygent”, “Panny z Wilka”, “Człowiek z marmuru”, “Człowiek z żelaza”, Krzysztofa Zanussiego: “Za ścianą”, “Iluminacja”, “Bilans kwartalny”, “Barwy ochronne”, “Spirala” oraz Krzysztofa Kieślowskiego: “Bez końca”, wszystkie filmy “Dekalogu”. W latach 70. i 80. w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych powstały wielkie seriale telewizyjne – “Noce i dnie” Jerzego Antczaka, “Polskie drogi” Janusza Morgensterna czy “Dom” Jana Łomnickiego.

W ramach Wytwórni działa Dział Produkcji Filmowej i Usług, który zajmuje się wyszukiwaniem scenariuszy filmów fabularnych i dokumentalnych, opracowywaniem i realizacją projektów filmowych, pozyskiwaniem środków finansowych na produkcje filmów, kontaktami z koproducentami w kraju i za granicą.

W Zakładzie Techniki Zdjęciowej wykonywane są usługi postprodukcyjne w technologii Digital Intermediate, która łączy starą technologię filmową z nowoczesnymi technikami komputerowymi, dzięki czemu Wytwórnia realizować może cyfryzację analogowego obrazu, jego cyfrowej obróbkę i korekcję. Inne usługi to: wstępny przegląd materiału filmowego i sprawdzanie list montażowych, wykonanie montażu on-line na podstawie dostarczonej listy montażowej i materiału zmontowanego off-line, korekcja barwna materiału filmowego, czyszczenie materiałów źródłowych z wad obrazu, restauracja archiwalnych materiałów filmowych, dodawanie filmowych efektów montażowych i animowanych napisów, wykonanie mastera filmu w postaci negatywu filmowego, w formie elektronicznej analogowej lub cyfrowej w rozdzielczości standardowej TV i HD (1080i, 1080p (24p i 25p), 720p) oraz wykonywanie materiałów promocyjnych do produkowanego filmu: zwiastunów telewizyjnych i kinowych do rozpowszechniania w telewizji, Internecie, kinie i na DVD.

W Wytwórni trwają obecnie prace nad nowym obrazem Jana Kidawy-Błońskiego pod roboczym tytułem „Nigdy się nie dowiesz”, filmem Krzysztofa Łukaszewicza „Żywie Biełaruś” oraz pierwszym pełnometrażowym filmem Bodo Koxa “Dziewczyna z szafy”, który jest po „Galeriankach” Katarzyny Rosłaniec i „Linczu” Krzysztofa Łukaszewicza, trzecim debiutem produkowanym przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Nagrody:

Wśród najnowszych produkcji fabularnych Wytwórni jest m.in. „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego nagrodzona siedmioma statuetkami Orłów w tym Grand Prix, uznana przez Polską Akademię Filmową za najlepszy film roku 2011, uhonorowana Grand Prix 28. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz Nagrodą Publiczności, zdobywczyni Nagrody Dziennikarzy na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Inne nagrodzone w ostatnich latach filmy wyprodukowane przez WFDiF to m.in. „Mała matura 1947” Janusza Majewskiego (2010) uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodą Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu RegioFun 2010, a także „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego (2010) obsypana nagrodami w tym Złotymi Lwami na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród najnowszych produkcji WFDiF jest „Piąta pora roku” (2012) w reżyserii Jerzego Domaradzkiego oraz oparty na bestselerowej powieści dla młodzieży Rafała Kosika film w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego „Felix, Net i Nika” (2012).

Najważniejsi współpracujący twórcy:

 • Janusz Majewski
 • Wojciech Smarzowski
 • Ryszard Bugajski
 • Jan Kidawa-Błoński
 • Katarzyna Rosłaniec

Najważniejsze zrealizowane produkcje latach 2009-20012:

 • „Róża” (2012), reż. Wojciech Smarzowski
 • „Różyczka” (2010), reż. Jan Kidawa-Błoński
 • „Mała matura 1947” (2010), reż. Janusz Majewski
 • „Galerianki” (2009), reż. Katarzyna Rosďż˝aniec
 • „Generał˝ Nil” (2009), reż. Ryszard Bugajski

Informacje dodatkowe:

 • Warszawscy urzędnicy chcą zlikwidować Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego WFDiF wzbudził wielkie dyskusje. Zapraszamy do przeczytania opinii i tekstów na ten temat. Tylko u nas obszerna relacja z konferencji prasowej i inne materiały dokumentacyjne. [2009]
  Wejdź do działu: Społeczne inicjatywy filmowe/Ratujmy WFDiF
 • KIPA czynnie popiera Apel do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o otwarte konsultacje w sprawie konsultacje w sprawie przekształceń państwowych instytucji filmowych. [2012]
  Wejdź do działu: Społeczne inicjatywy filmowe/Apel do MKiDN o otwarte konsultacje…
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!