EN Language

Film Studio MTM

Film Studio MTM Sp. z o.o.
ul. Świętokrzyska 18 B, pok. 15, 00-052 Warszawa
tel. (22) 829 91 74
fax: (22) 827 73 44
e-mail: filmstudio@filmstudiomtm.pl
http://www.filmstudiomtm.pl

Film Studio MTM (d. Studio MTM) – niezależna firma producencka reprezentowana przez Marię Marszałek i Alinę Terechowicz. Specjalizuje się w filmach dokumentalnych i animowanych o tematyce społecznej i kulturalnej.

W 1997 roku z inicjatywy Macieja Falkowskiego, Janinę Kumaniecką, Marię Marszałek i Alinę Terechowicz powstało Studio MTM sp. z o.o., które zrealizowało filmy “Śląsk Kazimierza Kutza” (1997) w reż. Janusza Kijowskiego, “Polski Pen-Club” Jerzego Sztwiertni (1998) czy “Idąc, spotykając” Antoniego Krauzego (1999). W 2000 roku (po odejściu Macieja Falkowskiego i Janiny Kumanieckiej) firma przyjęła nową nazwę i przekształciła się w Film Studio MTM.

W dorobku studia jest m.in. trzyczęściowy film “Marzenia są ciekawsze – niezrealizowane projekty Andrzeja Wajdy” w reżyserii Stanisława Janickiego (2000), 12 miniatur filmowych zrealizowanych dla Fundacji Wisławy Szymborskiej “Społecznik roku” (2000), “Lekcja polskiego kina” – obraz w reżyserii Andrzeja Wajdy o narodzinach polskiej kinematografii po 1945 roku i jej światowym sukcesie w latach późniejszych, “Ćwiczenia niepamięci” poświęcone Januszowi Morgensternowi w reż. Antoniego Krauzego, “Jaki jest z bliska” (reż. Katarzyna Maciejko-Kowalczyk), “Niepokój” – filmowy portret Krzysztofa Zanussiego (reż. Krzysztof Tchórzewski) czy “Vivat Academia Vivant Professores” w reżrserii Jerzego Kaliny, film z okazji 100-lecia Akademii Sztuk Pięknych zrealizowany o oryginalnej technice animacji. Film Studio MTM zdobyło za tę ostatnią produkcję Brązową Kreskę na festiwalu OFAFA 2005 w kategorii filmu profesjonalnego za indywidualne osiągnięcie profesjonalne.

Firma zrealizowała także dokument “Piosenka o mojej Warszawie” (reż. Krzysztof Nowak-Tyszowiecki), który otrzymał dyplom Prezydenta RP podczas 13. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów. W 2008 roku Film Studio MTM wyprodukowało dokument o Danucie Szaflarskiej “Nie wolno przerwać spektaklu” (reż. Stanisław Janicki).

Studio rozwija swój cykl poświęcony polskiemu kinu, tworzy obrazy o tematyce ekologicznej i realizuje filmy animowane i fabularne dla dzieci i młodzieży.

KIPA