Wajda Studio

Wajda Studio Sp. z o.o.
ul. Chełmska 21, 00-724 Warszawa
tel. (22) 851 10 57
fax: (22) 851 10 67
e-mail: info@wajdastudio.pl
strona: http://www.wajdastudio.pl

Wajda Studio (dawniej Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) powstało w 2001 r. z inicjatywy dwóch reżyserów, jednych z najbardziej cenionych polskich twórców – Andrzeja Wajdy, laureata Oscara za całokształt twórczości oraz Wojciecha Marczewskiego, reżysera i pedagoga.

Wajda Studio kontynuuje misję Szkoły Wajdy i wspiera filmy autorskie debiutujących twórców. Poszukuje projektów filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Nacisk kładzie na film autorski, współpracę międzynarodową i koprodukcje, zapewniając przy tym opiekę artystyczną polskich i europejskich twórców oraz mocno akcentując development. Przy realizacjach Wajda Studio oferuje script doctoring oraz produkcję krótkich fabuł w ramach programu 30 minut. Studio zapewnia promocję i dystrybucję swoich projektów. Prowadzi także Program Ekran – międzynarodowy program dla profesjonalistów filmowych.

Wajda Studio - kadr z filmu Trzy dni wolności

W dorobku szkoła ma ponad 50 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud, pokazy i nagrody na największych festiwalach (Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA czy DOK Leipzig) oraz nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej. Samo Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2008 r. i 2010 r. Swoje projekty rozwijali i często produkowali tu najciekawsi reżyserzy młodego pokolenia, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.

Wajda Studio jest m.in. koproducentem filmu „Chrzest” Marcina Wrony (premiera międzynarodowa na MFF Toronto, 2010). W 2012 w kinach w Polsce pojawi się film fabularny „Sanctuary” w reżyserii Nory McGettigan, będący irlandzko-polską koprodukcją.

Najważniejsi współpracujący twórcy:

  • Andrzej Wajda
  • Wojciech Marczewski
  • Marcel Łoziński
  • Joanna Kos-Krauze
  • Jacek Bławut

Wajda Studio - kadr z filmu Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie

Najważniejsze zrealizowane produkcje latach 2009-2012:

  • “Sanctuary” (2012), reż. Norah McGettigan
  • “Gdzie jest Sonia?” (2012), reż. Radka Franczak
  • “Paparazzi” (2011), reż. Piotr Bernaś
  • “Na północ od Kalabrii” (2010), reż. Marcin Sauter
  • “Matka” (2009), reż. Jakub Piątek
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!