EN Language

19.06.2018

#Release Oleg Sentsov

 

Oleg Sentsov,  ukraiński filmowiec, członek Europejskiej Akademii Filmowej, od kilku tygodni prowadzi  w łagrze strajk głodowy. Jego adwokat Dimitri Dinze doniósł, że głodujący planuje prowadzić go aż do śmierci, jeśli jego żądania nie zostaną spełnione.

Reżyser wspierał protesty na  kijowskim Majdanie,  później występował  przeciw aneksji Krymu przez Rosję.  Został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) w swoim domu w Symferopolu 10 maja 2014 r. i  porwany do Moskwy, gdzie został aresztowany i ponad rok czekał na proces.
Chociaż kluczowy świadek wycofał swoje zeznanie jako złożone “pod przymusem”, proces oparty na oskarżeniu Olega Sentsova o popełnienie “zbrodni o charakterze terrorystycznym” był kontynuowany. Amnesty International określiła go jako “nieuczciwy proces w sądzie wojskowym “. Oleg Sentsov został skazany na 20 lat więzienia. Pod koniec listopada 2015 filmowiec  został przeniesiony do łagru w Jakucji.

Nie tracimy nadziei, że presja całego międzynarodowego środowiska filmowego wywrze pozytywny skutek.  Delegaci na Walne Zgromadzenie członków Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, wspierając działania Europejskiej Akademii Filmowej, wyraziło swoje poparcie dla Olega Sentsova podczas obrad. Nie możemy zrobić wiele więcej, ale każdy gest ma znaczenie.

 

KIPA