26.04.2010

Gdynia 2010: Materiały z 35. FPFF – „Producent kreatywny…” i „Literatura dla filmu”

Materiały z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2010, gdzie odbyła się konferencja „Producent kreatywny w poszukiwaniu nowych tematów i autorów” (KIPA/Script Forum) oraz spotkanie „Literatura dla filmu”.

Związki literatury z filmem przez lata stanowiły o sile polskiej kinematografii. O prawo do adaptacji najbardziej znaczących utworów klasycznych oraz współczesnych spierali się najwybitniejsi polscy twórcy filmowi. Trudno wyobrazić sobie polski film bez Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Konwickiego, Stanisława Dygata, Bruno Schulza, Stefana Żeromskiego, czy Henryka Sienkiewicza. Twórczym związkom obu dziedzin poświęcona była znacząca część krytyki filmowej i literackiej – „Historia literatury w moim kinie”, „Film jako powieść XXI wieku” Aleksandra Jackiewicza to dziś już klasyczne pozycje. Po roku 1989 związki literatury i filmu uległy rozluźnieniu. Wciąż dokonywano adaptacji, jednak coraz rzadziej literatury współczesnej. Dopiero adaptacja „Wojny polsko-ruskiej” oraz „Rewersu” od nowa zainteresowały szeroką widownię.
Jak to się stało? Co dobrego i złego z tego wynika dla filmu i literatury? Czy znowu możliwe jest twórcze spotkanie filmowca i pisarza? Czy współczesna literatura to katalog niewykorzystanych szans w polskim kinie? A może odwrotnie: niewielkie nakłady dzisiejszej prozy są najlepszym dowodem na jej nieprzystawalność do widowni kinowej? Czy jest jakieś wspólne pole na którym mogą spotkać się początkujący pisarz i reżyser?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukają uczestnicy spotkania „Literatura dla filmu”…

 • Konferencja „Producent kreatywny w poszukiwaniu nowych tematów i autorów”
  prezentacja nowego programu KIPA i Script Forum

  Script Forum to coroczna konferencja branży scenariopisarskiej, której program daje uczestnikom możliwość zdobycia wiedzy specjalistycznej, niezbędnej do profesjonalizacji zawodu scenarzysty na rozwijającym się rynku. Cztery dni wypełniają wykłady i debaty prowadzone przez polskich i zagranicznych ekspertów branży filmowej. Finałowy, piąty dzień jest poświęcony Forum Scenarzystów Polskich, organizowanemu wspólnie z SFP. Wśród wykładowców w 2009 r. byli m.in.: James Ragan, Robin Mukherjee, Krzysztof Zanussi, Robert Gliński, Andrzej Saramonowicz, Wojciech Tomczyk, Krzysztof Krauze, Pavel Jech, Frank Stehling. Ponadto SF proponuje scenarzystom kilka rodzajów szkoleń skoncentrowanych na rozwoju projektów, w tym jedyne w Polsce warsztaty dla scenarzystów telewizyjnych. Udział w Script Forum biorą również producenci, między innymi jako uczestnicy inicjatyw takich jak Giełda Scenariuszowa, organizowana we współpracy z KIPA. Pod auspicjami Script Forum od trzech lat ukazuje się Katalog Scenarzystów Polskich, publikacja zawierająca dane kontaktowe i opisy projektów, dostępna również w formie internetowej. Script Forum jest branżową częścią festiwalu Lato Filmów w Warszawie.
  Gdynia, Hotel Gdynia, 26.05.2010 r., godz. 12.00 – 15.00
 • Konferencja „Literatura dla filmu” 

  „Literatura dla filmu” to propozycja skierowana do młodych autorów i nie tylko. Około 50 prozaików i dramaturgów zaproszonych do udziału w 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni spotka się z szeroką reprezentacją filmowców. Przez cały tydzień, na równych prawach, będą uczestniczyć we wszystkich festiwalowych wydarzeniach. Zwieńczeniem dyskusji i sporów towarzyszących gdyńskim projekcjom będzie trzygodzinna sesja, która odbędzie się w czwartek 27 maja 2010.
  W dyskusji wezmą udział również zaproszeni goście z Islandii i Norwegii. Przedstawiciele tych niewielkich kinematografii ze światowymi sukcesami odpowiedzą na pytania: Czy możliwe jest opowiadanie o sobie, a jednak dla świata? Czy mało znany język jest przeszkodą? Czy mit kino uniwersalne to opowieści dla wszystkich, czy dla nikogo?
  Spotkanie pisarzy i filmowców uzupełnione zostanie prezentacją dorobku literackiego zaproszonych gości na specjalnym stoisku prowadzonym przez „Czułego Barbarzyńcę” – księgarza i wydawcę.
  Sopot, Hotel Sheraton, 27.05.2010 r., godz. 12.00 – 15.00

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!