18.09.2023

Legalna Kultura i KIPA zachęcają widzów Festiwalu w Gdyni do świadomych zachowań wobec kultury i natury 

Kampania Szanujmy kulturę i naturę. Legalna Kultura i KIPA zachęcają widzów Festiwalu w Gdyni do świadomych zachowań wobec kultury i natury.

Kultura to jeden z ekosystemów, w których żyjemy. Wychodząc z tego założenia Fundacja Legalna Kultura oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, w ramach kampanii W czerni kina wspólnie przygotowały spoty skierowane do widzów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Legalna Kultura po raz pierwszy w ramach swoich działań podejmuje temat ekologii. Filmy oraz kino są doskonałą przestrzenią do podjęcia refleksji nad sposobami w jakie ludzkość traktuje wyzwania kulturowe i środowiskowe. Jest to spójne z zasadami i wartościami, których trzymamy się od lat – bądź fair wobec otoczenia i korzystaj z właściwych źródeł. – mówi Kinga Jakubowska, Prezeska Fundacji Legalna Kultura.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych od kilku lat angażuje się w działania podnoszące świadomość środowiska filmowców w obszarze ekologii. W tym roku po raz drugi przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zorganizuje cykl wykładów i warsztatów pod nazwą Laboratorium Zielonej Produkcji Audiowizualnej. Aktywnie angażuje się w proces przyznawania nagrody Klimatyczny Film, ufundowanej przez firmę Elektrolux i wręczanej podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wraz z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w ostatnich 3 latach współorganizowaliśmy wydarzenia mające znaczenie dla budowania świadomości polskiej branży w obszarze zielonej produkcji audiowizualnej. Jesteśmy sygnatariuszami manifestu „Film dla Klimatu”. Chcemy podnosić świadomość ekologiczną polskiego sektora filmowego i promować właściwe dla niego standardy ekologiczne. W tym roku dzięki Fundacji Legalna Kultura mamy szansę wspólnie upowszechnić ważny dla nas przekaz skierowany bezpośrednio do widzów i filmowców w salach kinowych. Poszanowanie zasad etycznych w kulturze jest dla nas kluczowe. Dotyczy to dzisiaj w tej samej mierze zasad ładu rynkowego, ochrony własności intelektualnej jak i bycia fair wobec środowiska. mówi Dyrektor KIPA Maciej Dydo.

W ramach kampanii Szanujmy kulturę i naturę przygotowano 10 spotów, którymi zwraca się uwagę widzów kina i filmowców na jedno z poważniejszych wyzwań współczesności – zagrożenia ekologiczne. Spoty pojawią się przed tytułami takimi jak Kos, Horror Story, Tyle co nic, W nich cała nadzieja oraz blokami krótkich metraży, a czytają je wspierający Legalną Kulturę wspaniali aktorzy Anna Seniuk, Kinga Preis, Jakub Gierszał, Magdalena Cielecka, Monika Kwiatkowska, Lena Góra, Jacek Beler i Bartosz Bielenia, Maciej Musiałowski. Spoty są przygotowane specjalnie na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wsłuchajcie się uważnie i do zobaczenia na festiwalu!

KIPA