08.05.2022

Marta Szarzyńska – laureatką Nagrody KIPA za Debiut Producencki

Marta Szarzyńska, producentka filmu „Piosenki o miłości” została laureatką Nagrody KIPA za Debiut Producencki. Wyróżnieniem uhonorowano Darię Maślonę za produkcję filmu „Ucieczka na Srebrny Glob”. Werdykt kapituły ogłoszono 7 maja podczas Gali Zamknięcia 15. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera.

Nagroda główna o wartości 5000 zł oraz 10.000 zł w ramach usług postprodukcyjnych i gratyfikacja za wyróżnienie o wartości 1000 zł zostały ufundowane przez KIPA oraz DI Factory.

W uzasadnieniu do werdyktu kapituła podkreśliła, iż główna nagroda dla Marty Szarzyńskiej („Piosenki o miłości”) została przyznana za stworzenie solidnych producenckich ram, w których – mimo ogromu trudności i ograniczeń natury finansowej i pandemicznej – powstał jeden z bardziej wyjątkowych i godnych zapamiętania filmów młodego polskiego kina. „Piosenki o miłości” zachwyciły zarówno publiczność jak i krytyków, czyniąc z tego „skromnego, małego filmu” prawdziwą rewelację ostatniego sezonu filmowego. Ogromna w tym zasługa właśnie debiutującej producentki – jej odwagi i bezkompromisowości.

Daria Maślona została uhonorowana wyróżnieniem za odwagę i wytrwałość, które doprowadziły debiutującą producentkę, aż na tytułowy „Srebrny glob”; za stworzenie – w ramach solidnych i niezwykle przemyślanych producenckich działań – pomostu, umożliwiającego reżyserowi i całej ekipie niezwykle piękny i cenny dialog teraźniejszości z „filmową przeszłością”, którego przebłyski – dotyczące chociażby tego, jak trudno jest walczyć o skalę swoich ambicji w momencie systemowych ograniczeń – wciąż zaskakują filmowców aktualnością.

Celem Nagrody KIPA za Debiut Producencki jest uhonorowanie przedstawicieli nowego pokolenia profesjonalistów filmowych. To jedyna w Polsce nagroda branży audiowizualnej przeznaczona dla producentów filmowych, którzy w roli producenta wiodącego zrealizowali swój pierwszy lub drugi film pełnometrażowy.

Laureata wybrała kapituła składająca się z ekspertów środowiska filmowego: Joanny Łapińskiej (Gdynia Industry), Diany Dąbrowskiej (Filmoznawczyni, Narodowe Centrum Kultury Filmowej), Mariusza Spisza (Multikino), Agnieszki Dziedzic (Aurum Film) oraz Joanny Tatko – Wiceprzewodniczącej Sekcji Młodych Producentów KIPA

Dotychczasowymi laureatkami i laureatami Nagrody KIPA za Debiut Producencki są:

 • Marta Habior za produkcję filmu Słodki koniec dnia©
 • Maciej Ostatek za produkcję filmu Ewenement Molesty
 • Anna Wereda za produkcję filmu Amatorzy
 • Jarosław Sawko za produkcję filmu Another Day of Life/Jeszcze dzień życia
 • Małgorzata Wabińska za produkcję filmu Diagnosis
 • Jan Kwieciński za produkcję filmu Atak paniki
 • Małgorzata Zacharko za produkcję filmu Książę i dybuk
 • Zuzanna Król i Anna Zamecka za produkcję filmu Komunia
 • Leszek Bodzak za produkcję filmu Carte Blanche
 • Agnieszka Dziedzic i Jakub Burakiewicz za produkcję filmu Małe stłuczki
 • Olga Bieniek i Mirosław Pepke za produkcję filmu Układ zamknięty

 

KIPA