03.06.2017

Nagroda KIPA dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych KIPA dla Anny Gawlity – 2017

3 czerwca 2017 r., podczas gali zamknięcia 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego już po raz szósty została wręczona Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Tegoroczną laureatką została Anna Gawlita z Kijora Film za dwa filmy: „Opera o Polsce” w reżyserii Piotra Stasika oraz „Festiwal” w reżyserii Tomasza Wolskiego i samej producentki.

Celem nagrody przyznawanej od 2012 roku jest podkreślenie indywidualnych wysiłków i starań producenta, odznaczającego się wysoką etyka zawodową oraz odpowiadającego za powodzenie całego procesu powstawania projektu. Podczas wyboru laureata nagrody brany jest pod uwagę nie tylko sukces samego filmu, ale także sposób pracy i wysiłki producenta na rzecz powstania udanego projektu i jego późniejszej dystrybucji.

Dotychczasowymi laureatami nagrody KIPA byli Agnieszka Wasiak, Zbigniew Domagalski, Joanna Szymańska, Piotr Kielar oraz Piotr Furmankiewicz.

Anna Gawlita to założycielka firmy KIJORA, producentka filmowa i kierownik produkcji. Odpowiedzialna za realizację takich filmów jak: „Szczęściarze”, „Lekarze”, „Pałac” Tomasza Wolskiego czy „Dziennik z podróży” Piotra Stasika i „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek. Stale współpracuje z Krakowską Fundacją Filmową. Wykładowca w Szkole Wajdy, Gdyńskiej Szkole Filmowej, Łódzkiej Szkole Filmowej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radca prawny.

KIPA