12.07.2022

Podkarpacki Szlak Filmowy 24-30 lipca

Przed nami długo wyczekiwany Podkarpacki Szlak Filmowy vol. 3! W dniach 24-30 lipca 2022 r. widzimy się w Bieszczadach!

Już od lat 50-tych XX wieku filmowcy zakochiwali się w Bieszczadach. W dzikich plenerach tego regionu powstały takie produkcje jak „Rancho Texas” Wadima Berestowskiego (1958) – pierwszy polski western, „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana (1969), czy „Wolna sobota” (1977) według scenariusza Jerzego Janickiego. Bieszczady stały się dla filmowców miejscem kultowym. Powstało tu blisko dwadzieścia produkcji fabularnych. To co je łączy to zachwyt nad naturą, często połączony z przygodą i poczuciem wolności. Dużo jest też obrazów przeszłości i przywoływania trudnych powojennych losów tych terenów. Współcześnie, najbardziej znaną produkcją jest popularny na całym świecie serial o strażnikach granicznych „Wataha” (HBO).

Rzuć wszystko i wyjedź w filmowe Bieszczady! Spotkajmy się w:  

  • Zatwarnicy (24-27 lipca)
  • Lutowiskach (25-26 lipca)
  • Majdanie k. Cisnej (27-28 lipca)
  • Ustrzykach Dolnych (29-30 lipca)

W programie wydarzenia znalazło się wiele filmowych atrakcji, a organizatorzy dołożyli starań, by wydarzenia odbywały się w najbardziej klimatycznych miejscach Bieszczad.

Podkarpacki Szlak Filmowy to przede wszystkim pokazy filmów. Od niedzieli do środy (24-27 lipca) zapraszamy do klimatycznego kina Końkret na projekcje filmów, do których zdjęcia były kręcone w Zatwarnicy w latach 70-tych i 80-tych. Wielbicieli letniego wypoczynku zapraszamy na kino plenerowe do Majdanu koło Cisnej (stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej) oraz do Ustrzyk Dolnych (Rynek). Zobaczymy tam produkcje sprzed wielu lat, jak na przykład, psychologiczny dramat wojenny „Ogniomistrz Kaleń” (reż. Ewa i Czesław Petelscy, 1961), czy „Wilcze echa” (reż. Aleksander Ścibor-Rylski, 1968) oraz inne filmy powstałe w Bieszczadach pod koniec XX wieku.

W programie znalazły się także projekcje kina współczesnego – międzynarodowa produkcja „Bandyta” (reż. Maciej Dejczer, 1997), „Serce, serduszko” (reż. Jan Jakub Kolski, 2014), „Wielkie zimno” (reż. Gerard Pautonnier, 2017), czy dokumentalna opowieść o Chatce Puchatka „Śniła mi się Połonina” (reż. Robert Żurakowski, 2021). Projekcji dokumentu będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem.

Szczególnym wydarzeniem będą projekcje z cyklu „nakręceni na taśmę” (25 lipca, Lutowiska). Organizatorzy specjalnie na potrzeby wydarzenia przywrócili funkcjonalność staremu i niezwykle klimatycznemu kinu Otryt w Lutowiskach. Widzowie będą mogli zasiąść w oryginalnie zachowanych fotelach i obejrzeć filmy odtworzone z taśmy filmowej 35 mm ze starego projektora, który wiele lat temu służył w tym miejscu. Na przywróconym do życia ekranie kina Otryt zobaczymy kultowe tytuły – zrealizowaną z wielkim rozmachem ekranizację sienkiewiczowskiej powieści „Pan Wołodyjowski” (reż. Jerzy Hoffman, 1969) oraz pierwszy eastern (odpowiednik słowa western) „Rancho Texas” (reż. Wadim Berestowski, 1958).

Otwarciu Podkarpackiego Szlaku Filmowego tradycyjnie już towarzyszyć będą koncerty muzyki filmowej. W tym roku czekają na nas aż trzy plenerowe muzyczne wieczory. Pierwszego dnia wydarzenia 24 lipca w Zatwarnicy klimatyczne utwory Krzysztofa Komedy zagra Marek Murias Kwartet. W środę 27 lipca na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej usłyszymy zespół DesOrient, który wykona filmowe utwory Michała Lorenca. Zespół wykorzystuje na scenie bogate instrumentarium (m.in. flety, cymbały, bębny) i w swoich brzmieniach inspiruje się muzyką etniczną. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. „Taniec Eleny”, charakterystyczny utwór z filmu „Bandyta”. Ostatniego dnia wydarzenia, a więc w sobotę 30 lipca w Ustrzykach Dolnych, usłyszymy Tołhaje. Zespół już w ubiegłym roku, podczas Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu, zachwycił słuchaczy swoim występem i wykonaniem muzyki z serialu HBO „Wataha”. Artystów nie mogło więc zabraknąć podczas wydarzenia w Bieszczadach.

„Wataha” to serial, który ma fanów na całym świecie, ale największych fanów i znawców „Watahy” spotkać można właśnie w Bieszczadach. O tym będziemy mogli przekonać się 30 lipca

w Ustrzykach Dolnych podczas wielkiego turnieju wiedzy o serialu „Wataha”. Dla sympatyków tej produkcji będzie to nie lada gratka – turniej poprowadzi Leszek Lichota, odtwórca roli Wiktora Rebrowa w serialu HBO.

Tegoroczna odsłona szlaku to także wydarzenia edukacyjne. Kinomanów i pasjonatów regionu zapraszamy w niedzielę 24 lipca do Zatwarnicy na filmoznawcze prelekcje w ramach projektu GreenFilmTourism. O bieszczadzkich ścieżkach filmowych opowie Grażyna Bochenek, a o filmowym szlaku polsko-słowackim z wampirami i Oscarami w tle opowie Maciej Gil. Turystów i miłośników wycieczek zapraszamy we wtorek 26 lipca do Lutowisk na „Spacer z Leśnikiem”, czyli czterogodzinną wędrówkę śladem trzech kultur po ścieżce filmowo-historycznej. Po ścieżce oprowadzać będą leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska.

Nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci, które zapraszamy do strefy edukacyjnej „Co w lesie piszczy”, przygotowanej przez Nadleśnictwo Cisna (27 lipca w Majdanie k. Cisnej) oraz Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne (30 lipca w Ustrzykach Dolnych). Do przygotowanej przez GreenFilmTourism strefy relaksu oraz konkursów i quizów dla dzieci zapraszamy także do Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w środę i czwartek (27 i 28 lipca).

To tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest WOLNY.

Szczegółowy program wydarzenia

Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Województwo Podkarpackie.  

Współorganizatorami są: Kino Końkret w Zatwarnicy, Gmina Lutowiska, Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Gmina Cisna, Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej, Miasto Ustrzyki Dolne, Ustrzycki Dom Kultury.

Partnerami wydarzenia są: Lasy Państwowe, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, GreenFilmTourism, Interreg Polska-Słowacja.

Patronami medialni wydarzenia są: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Wyborcza, Nowiny24, Nowiny i Gazeta Bieszczadzka.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z  Funduszu Promocji Kultury.

Podkarpacki Szlak Filmowy tworzony jest od 2020 roku. Jego ideą jest okrywanie Podkarpacia szlakiem tworzonych tu filmów. Coroczne wydarzenia filmowe inaugurują kolejny etap Szlaku, a opracowane mapy i zbiór wiedzy o filmowej historii regonu służą turystom i mieszkańcom przez cały rok. Pierwszym punktem Podkarpackiego Szlaku Filmowego były Jaśliska, kolejnym – Przemyśl, tegorocznym – Bieszczady.

Kontakt dla mediów:
Jagoda Mazepa
Podkarpacka Komisja Filmowa
+48 510 193 902

j.mazepa@podkarpackiefilm.pl

KIPA