10.12.2011

Podsumowanie Script Forum 2011

7 grudnia 2011 r. w Warszawie zakończyła się czwarta edycja konferencji scenariopisarskiej Script Forum 2011, której zwieńczeniem było Forum Scenarzystów Polskich odbywające się 9 grudnia w hotelu Victoria.

Script Forum to platforma współpracy scenarzystów oraz producentów filmowych i telewizyjnych, która ma szansę stać się narzędziem inicjowania i regulowania współpracy między tymi przedstawicielami rynku filmowego. Script Forum to także wydarzenie branżowe, podczas którego można znaleźć i kupić scenariusz, poznać twórców filmowych i telewizyjnych, dowiedzieć się o bieżących tendencjach rynkowych. To również miejsce spotkań scenarzystów z producentami i reżyserami.

Tegoroczna konferencja zorganizowana została w kinie Kultura oraz w klubie Skwer przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie – podobnie jak w ubiegłych latach – poza głównymi wykładami z udziałem międzynarodowych ekspertów i przedstawicieli instytucji filmowych, odbyły się szkolenia branżowe, spotkania mające na celu kojarzenie środowisk literackich ze środowiskami producentów filmowych i telewizyjnych, konsultacje gotowych tekstów
i scenariuszy z fachowcami oraz publiczna prezentacja projektów, czyli tzw. pitching projektów.

Jednymi z wydarzeń towarzyszących była Giełda scenariuszowa oraz prezentacja Programu „Recenzji literatury polskiej na potrzeby adaptacji filmowych” zorganizowane we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych. W tegorocznej, trzeciej już edycji Giełdy scenariuszowej, odbyło się 43 indywidualnych spotkań z producentami, podczas których zaprezentowano 31 projektów. W spotkaniu związanym z „Programem Adaptacji” udział wzięło 4 autorów i 3 recenzentów, prowadzących dyskusję na temat wybranych tytułów książek i samego „Programu Adaptacji”.

Spośród członków KIPA w Script Forum i Giełdzie scenariuszowej uczestniczyli: Danuta Gęgotek (YETI Film), dr Adam Kwieciński (Grupa dr A. Kwiecińskiego), Jacek Kondracki (WFDiF), Zuzanna Król i Artur Zicz  (Digitally Moving Pictures), Maciej Odoliński (K.O.D.), Paweł Pluciński (Federico Film), Andrzej Stachecki (V-Film).

Z roku na rok potrzeba wewnątrz branżowych spotkań wzrasta, a chętnych do udziału w tego typu wydarzeniach – przybywa. Nie ulega wątpliwości, że istnieje konieczność organizacji tego typu przedsięwzięć i mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja Script Forum będzie jeszcze bardziej udana.

Organizatorem Script Forum jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Agencja Script Forum (www.sfp.org.plwww.scriptforum.plwww.scenarzysci.org.pl) przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz programu Media (www.pisf.plwww.mediadeskpolska.eu) oraz we współpracy m.in. z KIPA.

KIPA