18.08.2017
Program filmowy 42. edycji FPFF to 50 obrazów startujących w Konkursie Głównym, Konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych, ale również liczne sekcje pozakonkursowe. Są wśród nich Pokazy Specjalne czy najnowsze produkcje filmowców związanych z Gdynią. Dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie.
Pokazy Specjalne
Jednym z Pokazów Specjalnych na 42. FPFF jest „Syn Królowej Śniegu” (2016), film w reżyserii Roberta Wichrowskiego. Seans odbędzie się w czwartek, 21 września, o godzinie 18.00 w gdyńskim Multikinie. Jedną z głównych ról zagrał w filmie ceniony i lubiany aktor Franciszek Pieczka, który wkrótce będzie obchodzić 90. urodziny.
Kolejny gość Festiwalu to reżyser Grzegorz Królikiewicz, z którym będzie można się spotkać po pokazach jego dwóch filmów: „Na wylot” (1973) i „Zabicie ciotki” (1985). Seanse te zaplanowano odpowiednio na czwartek, 21 września, o godzinie 12.00 i piątek, 22 września, o godzinie 12.00 i 11.00, również w Multikinie.
Ukłonem w stronę historii światowej kinematografii będzie Pokaz Specjalny filmu „Bracia Lumière” (2017) w reżyserii Thierry’ego Frémaux. W dokumencie tym wykorzystano fragmenty ponad stu spośród pierwszych filmów w dziejach kina, w tym prezentowanych po raz pierwszy. Seans będzie towarzyszył dwudniowym prezentacjom w ramach Akademii Nowych Technologii Filmowych PKO Banku Polskiego (21-22 września).
KFF na fali
W sekcji „KFF na fali” obejmującej wybrane filmy z Krakowskiego Festiwalu Filmowego znalazły się najlepsze fabuły, dokumenty i animacja.
„Beksińscy. Album wideofoniczny” (Polska 2017), reżyseria: Marcin Borchardt. Film otworzył 57. KFF i otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym oraz oficjalną rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Pokaz w Gdyni odbędzie się w środę, 20 września, o godzinie 14.30.
„Kiedy Bóg śpi” (USA, Niemcy 2017), reżyseria: Till Schauder. Dokument o życiu irańskiego muzyka Shahina Najafiego, na którego wydano fatwę za obrazę islamu otrzymał na 57. KFF nagrodę Złotego Hejnału dla najlepszego dokumentalnego filmu muzycznego. Pokaz odbędzie się w środę, 20 września, o godzinie 15.00.
„Najbrzydszy samochód świata” (Polska 2017) w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka to dokumentalny film drogi nagrodzony Złotym Lajkonikiem w Konkursie Polskim w Krakowie. Gdyńską sekcję „KFF na fali” zamknie „Dziwny przypadek” (Polska, 2017) w reżyserii Zbigniewa Czapli, nagrodzony na 57. KFF Srebrnym Smokiem i Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego reżysera filmu animowanego. Pokaz obu filmów odbędzie się w piątek, 22 września, o godzinie 19.00.
Filmy z Gdyni
Tradycyjnie podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nie zabraknie pokazów filmowych twórców związanych z Gdynią. Podczas 42. FPFF będzie można zobaczyć cztery filmy z Gdyni, dokumentalne i fabularne – w środę, 20 września, o godzinie 13.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Morskie Oko.
„Face-Off” (2017), reżyseria: Łukasz Ostalski. Film dokumentalny o zawodniku, trenerze i założycielu amatorskiego zespołu nowej dyscypliny sportowej – lacrosse. Reżyser jest absolwentem pierwszego rocznika Gdyńskiej Szkoły Filmowej, autorem wielokrotnie nagradzanego filmu krótkometrażowego „Matka”.
„To jest kino” (2016), reżyseria: Marcin Kossowski. Krótki film dokumentalny zrealizowany podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie dziesięciu laureatów konkursu „Zew Gdyni! Daj się zaprosić na Festiwal!” spędziło kilka wyjątkowych dni. Film z gościnnym udziałem Andrzeja Wajdy.
„Pan Rudnicki i Samochody” (2016), reżyseria: Andrzej Mańkowski. Krótkometrażowa fabuła o losach tytułowego Janusza Rudnickiego, niepozornego korektora w lokalnej gazecie, którego życie nieoczekiwanie się zmienia…
„Kucyk” (2017), reżyseria: Maciej Barczewski. Debiut reżyserski i producencki słuchacza Gdyńskiej Szkoły Filmowej, studium produkcji audiowizualnej. Adaptacja opowiadania „My Pretty Pony” Stephena Kinga.
Sponsorami głównymi 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych są PKO Bank Polski i PKN Orlen. Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdyni. Współorganizatorzy: Telewizja Polska SA, HBO Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Rozwoju.
Festiwal rozpocznie się 18 września i potrwa do 23 września 2017 r.