Wajda Studio

Wajda Studio Sp. z o.o.
ul. Chełmska 21,
00-724 Warszawa
tel. (22) 851 10 56
e-mail: info@wajdastudio.pl
strona: http://wajdaschool.pl/

Wajda Studio powołali dożycia w 2011 roku wybitni polscy reżyserzy – Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski. W dorobku studia znajduje się ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 300 etiud, a także szereg pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA i Dok Leipzig. Filmy tutaj realizowane otrzymywały zarówno statuetkę, jak i nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej, a nawet do samego Oscara®. Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone: jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym – w 2008 i 2010 roku. Od początku swojego istnienia stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development.

Wajda Studio jest producentem m.in. takich filmów jak:

  • „Paparazzi” (2011) w reż. Piotra Bernasia / nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej/,
  • „Joanna” w reż. Anety Kopacz (2013) /m.in. nominacja do Oskara®/,
  • „Performer” (2015), w reż. Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy /nagrodzony statuetką Think: Film Award na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie/,
  • „Komunia” (2016) w reż. Anny Zameckiej /nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej w Locarno, Polska Nagroda Filmowa „Orły” 2017, Najlepszy Europejski Film Dokumentalny 2017, oskarowa shortlist/.

W 2018 roku na Dok Leipzig światową premierę miał dokument „Symfonia Fabryki Ursus” w reż. Jaśminy Wójcik /nagroda dla najlepszego filmu średniometrażowego na festiwalu Hot Docs (2019), główna nagroda Jury na Provinziale Filmfest Eberswalde, nominacja do Cinema Eye Honors 2020 w kategorii reżyseria i muzyka, nominacja do Polskie Nagrody Filmowe Orły 2020 w kategorii najlepszy dokument/. Wajda Studio jest także koproducentem i producentem wykonawczym wielu filmów zrealizowanych w ramach Programu 30 minut w Studiu Munka.

Profil na FB

KIPA