30.05.2023

Sekcja Nowe Narracje KIPA debiutuje na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Po raz pierwszy w historii Krakowskiego Festiwalu Filmowego zorganizowany został Przegląd doświadczeń Virtual Reality, za którego organizację odpowiada Sekcja Nowe Narracje KIPA we współpracy z Laboratorium Narracji Audiowizualnych VN LAB, jednostką Szkoły Filmowej w Łodzi.

Prace prezentowane są od 29 maja do 2 czerwca w godz. 12:00-19:00 w Pałacu Potockich przy Rynku Starego Miasta. W ramach przeglądu można obejrzeć doświadczenia docenione już na całym świecie, w tym:

 • prezentowany na festiwalu Sundance wirtualny erotyczny poemat Noccc Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak;
 • nagradzany na najważniejszych imprezach VR na świecie, poruszający dokument Joanny Popińskiej, The Choice;
 • Kosmogonik Pawła Szarzyńskiego, pierwsze doświadczenie VR na podstawie opowiadania Uranowe uszy Stanisława Lema;
 • Umarłe miasto Krzysztofa Grudzińskiego, narracyjne doświadczenie oparte o poetycki tekst libretta Ericha Wolfganga Korngolda;
 • Self Patryka Jordanowicza i Tadeusza Chudego, który jest doświadczeniem budzącym w odbiorcy emocje zbliżone do stanu osób dotkniętych chorobami psychicznymi;
 • Przestrzeń zamknięta Hany Umedy, próba skonfrontowania się z niejednoznaczną pozycją współcześnie uprawianego tradycyjnego japońskiego tańca jiutamai.

Kulminacją przeglądu jest spotkanie New Narratives (&) XR (piątek 2 czerwca, godz. 14:30, Pałac Potockich). Jest to pierwsze spotkanie producentów i twórców z obszaru mediów immersyjnych zorganizowane przez członków Sekcji Nowe Narracje KIPA. Podczas paneli producenci wymienią się doświadczeniami oraz opowiedzą o wyzwaniach napotkanych w ramach realizacji swoich projektów VR-owych. W drugiej części spotkania usłyszymy o procesie i roli kreatywnych producentów oraz nawiązywaniu nowych relacji w polu działania z instytucjami finansującymi. Prelekcję w tej materii wygłosi dr Marta Materska-Samek z Instytutu Kultury UJ, Dyrektorka ds. edukacji z EIT Culture & Creativity, a uzupełni ją wywiad z Łukaszem Alwastem, managerem Everdome.io, dotyczący współpracy producentów z Metaverse, który poprowadzi Marta Szarzyńska z Kinhouse Studio. Spotkanie poprowadzi Maciej Dydo dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

PROGRAM SPOTKANIA:
14:30-14:45 Sekcja Nowe Narracje: witamy w KIPA! Maciej Dydo – Dyrektor KIPA.
14:45-15:45Case studies projektów pokazywanych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego:

 • The Choice reż. Joanna Popińska
 • Noccc reż. Weronika Lewandowska
 • Kosmogonik reż. Paweł Szarzyński
 • Umarłe miasto reż. Krzysztof Grudziński

15:45-16:45 –  prezentacje:

 • Drive The Change! New Narration Landscape – Marta Materska-Samek, Uniwersytet Jagielloński & EIT Culture & Creativity)
 • Creative producer in Metaverse – czyli nowy wymiar bycia producentem – Łukasz Alwast, Everdome.io rozmowę poprowadzi Marta Szarzyńska, Kinhouse Studio

Po prezentacji zapraszamy na spotkanie networkingowe.

Współorganizatorzy: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Laboratorium narracji wizualnych (vnlab), Infinite Frame, Kinhouse Studio, VRAAR.

KIPA